czwartek, 9 stycznia 2014

Coś dla studenta, czyli Wyśmienite Leczo na budżecie

Każdy wie, jak to jest, gdy w portfelu zagości "kryzys ekonomiczno-seksualny" (zaglądasz do portfela, a tam ...). Oczywiście, jestem pewien, że każdy z Was gospodaruje swoimi zasobami w taki sposób, aby nigdy nie brakło do "pierwszego" (albo Matki Boskiej Pieniężnej), ale co jakiś czas zdarzają się nieprzewidziane wydatki i trzeba zmienić priorytety w budżecie.

Z doświadczenia wiem, że zdarza się to studentom, których głównym źródłem utrzymania są rodzice i głodowe stypendia przyznawane przez uczelnie. Ale i mnie zdarzyły się takie przypadki, że bywało różnie. I to już po studiach, mając stałą pracę.

Dlatego powstał ten artykuł, a jeżeli się Wam spodoba, także cały cykl poświęcony "gotowaniu na budżecie", czyli jak smacznie i zdrowo przygotować zbilansowany posiłek na kilka dni. Zapraszam więc na:

Wyśmienite Budżetowe Leczo


Moje założenia

Postanowiłem przygotwać posiłek, który będzie posiadał pełen komplet składników odżywczych, potrzebnych w zbilansowanej diecie, który pozwoli przygotować minimum 6 sycących porcji (wystarczających jako główny posiłek dnia dla dwóch dorosłych osób na trzy dni) w jak najrozsądniejszej cenie.

Docelowy budżet: 25 zł - 4,17 zł za porcje.


Składniki

 • kiełbasa 450g (8,52 zł)
 • passata (2,29 zł)
 • dwie większe cebule (0,91 zł)
 • jedna papryka zielona (2,36 zł)
 • jedna papryka żółta (1,53 zł)
 • jedna papryka czerwona (1,78 zł)
 • mrożona fasola szparagowa 450g (3,49 zł)
 • kukurydza (1,95 zł)
 • ryż - 4 x 100g (1,69 zł)
 • słodka papryka mielona (0,49 zł)
 • kminek cały (0,99 zł)
 • chili (1,39)
Całkowity koszt: 27,39 zł


Jak widzicie, nie udało mi się osiągnąć pułapu 25 zł, pomimo kupowania produktów serii Tesco, ale mam całkiem dobre wytłumaczenie ;)

Po pierwsze: zakładam, że za przepis bierze się student, który w swoich zbiorach ma sól, pieprz i olej do smażenia. Wystarczy znaleźć w domu kminek, chili i słodką paprykę i już jesteśmy poniżej założonej kwoty.

Po drugie: do leczo używam zaledwie połowę opakowania fasolki szparagowej - drugiego najdroższego składnika. Uwzględniając ten fakt, znowu mieścimy się w założonej cenie porcji. Resztę zostawcie w zamrażalniku na przyszłość. Nie wykorzystacie też wszystkich czterech torebek ryżu, ponieważ według mnie, do jednej porcji wystarczy zaledwie 50g.

Po trzecie: wybrałem droższą kiełbasę (ponad 20 zł/kg), ze względu na wysoką zawartość wieprzowiny (powyżej 80%) i małą ilość tzw. E*** (zaledwie dwie pozycje - jak na kiełbasę ze sklepu rewelacja). Zawsze można wybrać kiełbasę z domieszką mięsa drobiowego, lub po prostu niższej jakości.

Jeżeli zastosujecie wszystkie trzy powyższe wskazówki, okaże się, że faktyczny koszt potrawy to spokojnie zejdziecie do poziomu 22,36 zł - ok. 3,73 zł za porcję, bez konieczności usuwania składników z listy.


Ważny jest też czas wykonania: wszystko zależy od Waszej wprawy w krojeniu, bo to właśnie zabiera najwięcej czasu. Mnie zajęło to max 5 minut. Potem jest smażenie - max 10 minut i duszenie - min 45 minut, ale już nie wymaga tyle uwagi. Potrawa gotowa w godzinę!

Ostrzymy noże i jazda!

Wykonanie:

Runda 1 - prace manualne

Jak zawsze na początku - myjemy lub obieramy świeże warzywa. Polecam obrać też kiełbasę, ponieważ nie dość, że będzie lżej strawna dla żołądka, a także nie przypali się "łupa" w trakcie smażenia i nie zmieni smaku potrawy.

Cebulę kroimy w półksiężyce, a kiełbasę w plastry.Z papryki możemy usunąć skórę (technika dowolna), albo pokroić w drobną kostkę i pozwolić "rozpłynąć" się skórce w trakcie duszenia (może wymagać dłuższego duszenia). Jeżeli usuniecie skórkę, sposób i technika krojenia nie mają większego znaczenia bo kawałki szybciej się połączą z sosem.Runda 2 - Ognia!

Rozgrzewamy patelnie (jak zawsze porządnie) z odrobiną oleju i wrzucamy cebulę. Dodajemy odrobinę soli.Nie smażymy cebuli jakoś szczególnie długo, byle tylko złapała złoty kolor.Przekładamy cebulę do docelowego garnka, ale jeszcze nie zapalamy pod nim.
Teraz uzupełniamy olej na patelni i podsmażamy kiełbasę.Gdy osiągniemy zadawalający kolor dodajemy ją do cebuli.


Jak zawsze polecam smażyć cebulę osobno, ponieważ lubię dodawać jej dużo, a to często powoduje, że cebula się nie dosmaży/przypali w czasie, gdy inny składnik dochodzi na jednej patelni.


Runda 3 - duszenie

Skoro mamy już wszystkie elementy wymagające przygotowania, możemy przystąpić do ostatniego etapu - duszenia.

Do cebuli i kiełbasy dodajemy passatę, paprykę i połowę opakowania fasoli szparagowej (ok. 200 - 225 g). Dodajemy wodę, aby przykryła wszystkie składniki.Teraz przyprawy: całe opakowanie słodkiej papryki, garść kminku (jeżeli lubicie, można dać więcej) i chili do smaku. A także pieprz.


Soli już nie dodaję, ponieważ dodaliśmy odrobinę do smażenia cebuli, a kiełbasa też zwykle jest słona.
Teraz pora na odsączoną kukurydzę i mieszamy całość.Całość przykrywamy i dusimy minimum 45 minut na małym ogniu. Optymalnie należy całość dusić aż papryka będzie miękka.Podawać z Puszystym Ryżem (przepis wkrótce) - 50g surowego ryżu na porcję spokojnie wystarczy.

Smacznego!